Canlı Hayvan Taşımaları

Canlı Hayvan Taşımaları

IATA Kurallarına göre canlı hayvanlar özel ekipman ve koşullarda taşınması gereklidir. Sağlıklı ve stressiz bir ortam ve süreçte en yakın dostlarımızı taşımak için titiz olarak çalışıyoruz.

Uygun havayolunun seçimi ile başlayan süreç, en yakın dostumun uçuşa hazırlanması, dokümantasyonlarının doğru yapılması, izinlerin ve gümrük işlemlerinin yapılması gibi bir çok aşamayı özenle planlıyoruz. Varış noktasında teslim alımı ve gerekirse karantina süreçlerine kadar en ince ayrıntıya kadar özen gösteriyoruz.

Uygun Havayolu seçimi ve IATA LAR(Canlı Hayvan Taşıma Yönetmeliği) ne göre tüm detaylar çalışılır.Çıkış ve varış ülkelerin kanuni yaptırımları kontrol edilir. Taşıma öncesi ve taşıma esnasında konaklama ve bakım hizmetleri organize edilir. Veteriner veya gönderici talebi doğrultusunda beslenme ihtiyaçları karşılanır.

IATA LAR yönetmeliğinde belirtilen dokümantasyon, paketleme, etiketleme ve işaretleme kuralları titizlikle uygulanır ve seyahat sürecindeki farklı talepler için ayrıca bilgi paylaşımı yapılır.

Havayolu seçimi ve uçağın belli olmasından sonra, uçakta başka bir canlı havyan taşımasının olup olmadığına dikkat edilerek rezervasyon yapılır. Doğal yaşan ihtiyaç ve koşullarına dikkat edilerek uygun taşıma şekli veya ortamı sağlanmalıdır. Gerekirse veteriner hizmeti ile tüm süreçler desteklenmelidir. Beslenme ve bakım hizmetleri gönderici talimatlarına uygun olarak havayoluna bilgi olarak verilmelidir .Özellikle At taşımacılığında ve diğer taşımalarda IATA standartlarına uygun Stall veya ekipman kullanımına dikkat edilmelidir. Gümrükleme işlemleri ve uçağa transfer işlemlerine dikkat edilerek hassas zamanlama ile uçuş öncesi en az süre ile apron da kalmalı öncelikli apron transferi ve yükleme ve boşaltma önceliklerine havayolunun özen göstermesi sağlanmalıdır.

Yasaklı Hayvan Türleri (Deney Hayvanları, bulaşıcı hastalık taşıyan hayvanlar vb) , Taşınması Yasaklı Tehlikeli Kedi ve Köpek Türleri (Van kedisi, Sivas kangal, Pitbull Köpekler vb) ile Belirli Şartlarla Taşınabilen Canlı Hayvanlar (Nesli Tükenen türler, Maymunlar, Goriller gibi) için havayolu ve Tarım ve Orman Bakanlığı nezdinde kontroller ve izinler araştırılmalıdır .

Bazı hayvanlar özellikle kötü koku yayma özellikleri olan (Koyun, keçi, boğa, misk öküzü, sansargiller(mustelidai-marten), gelincik ve türleri (ferret-weasel), vizon (kokarcagiller) vb.) hayvanlar sadece kargo uçağında taşınabilir.

Canlı hayvanların hangi şartlarda kabul edileceği ve taşımalarda dikkat edilmesi gereken hususlara dikkat edildiğinde birçok hayvan taşıması havayolu ile yapılabilir. Örnek olarak kedi ve köpeklerde olması gereken kafes talimatından bir ölçü daha geniş kafes kullanımı, havalandırma yerlerinin olması çıkış ve varış noktalarında uygun sıcaklıklar temin edilebildiğinde taşınabilir.

At Taşıması

At taşıma işlemleri özel olarak yapılmakta olup IATA standartlarını karşılayan At Konteynerleri ile güvenli ve konfora dikkat edilerek yapılmaktadır. Isı ve nem kontrolü, uçak içinde refakatçi, rezervasyon yapılan seferde uçma garantisi, minimum bağlantı süresi ile kısa apron sürelerine dikkat edilmelidir. Gerekirse yükleme ve boşaltma için özel rampalar ayarlanmalı ve öncelik verilmelidir.

Canlı Hayvan Taşımaları
hakkında daha fazla bilgi almak için

BİZE ULAŞIN

Diğer Özel Kargo Tipleri

Bozulabilir Kargo

Değerli Kargo

Medikal Kargo

Hassas Kargo

Tehlikeli Maddeler

Diplomatik Kargo

Cenaze Taşımaları

Zati Eşya Taşımaları